Offcanvas Section

You can publish whatever you want in the Offcanvas Section. It can be any module or particle.

By default, the available module positions are offcanvas-a and offcanvas-b but you can add as many module positions as you want from the Layout Manager.

You can also add the hidden-phone module class suffix to your modules so they do not appear in the Offcanvas Section when the site is loaded on a mobile device.

ENGLISH             0 (538) 442 52 11             SAFRANBOLU
  BLOG         
Çevre Civar

SAFRANBOLU

Safranbolu merkezi, otelimizden 6 km mesafede bulunmakta olup, yaklaşık 15 dakikada özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz..
Eski Kent merkezinin Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, Osmanlı konut mimarisinin sağlam kalmış en güzel örnekleri olan tarihi ahşap evleri, demirciler çarşısı, bakırcılar çarşısı, sıra sıra dizilmiş küçücük dükkanlardan oluşan arasta çarşısı, yaz-kış sizi gerçek bir zaman yolculuğuna çıkartıyor.. Bütün eski kent, tarihi çarşılarıyla, evleriyle, sokaklarıyla Unesco Kültür Mirası listesinde olup, bütünüyle koruma altındadır.. Yaz-kış Safranbolu eski kent merkezinde dolaşırken, tarihi Yemeniciler Çarşısında ( Arasta ) alışveriş yapmak, Hıdırlık Tepesine çıkıp şehri panoramik gözlemlemek ve fotoğraflamak ayrı bir keyif.. Tarihi bir Safranbolu evinde ahşap işçiliğinin en üst noktasını görmek ve bölge kültürüyle yoğrulmak isterseniz, Kaymakamlar Gezi Evi’ni de mutlaka görmelisiniz.. Tarihi camileri ve hamamlarıyla, Safranbolu eski kent merkezi sizi gerçek bir tarihi bir yolculuğa çıkartacak..


Mencilis (Bulak) Mağarası

Türkiye’nin sayılı büyük mağaralarındn biri olan Mencilis Mağarası, toplamda 6 km uzunluğunda olup, 400 metresi ziyaretçiler için gezi rotası olarak düzenlenmiştir.. Mağaraya çok yüksek bir kayalığın orta kısmına, 157 basamak çıkmak suretiyle ulaşıyorsunuz.. Sonrası zaten inanılmaz.. Milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıt ve dikitler büyüleyici bir görüntü sunuyor.. Keşke 6 km’nin hepsini gidebilsem diye düşünüyorsunuz.. Yeşil Çizme’den 2,9 km uzaklıkta olan Mencilis Mağarasına, ister arabayla 7 dakikada, ister 45 dakikalık çok rahat, doğa içerisinde bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz..

Kristal Cam Teras

Otelimizden 6,3 km uzaklıkta olup, 15 dk’lık araba sürüşü ile ulaşmak mümkün. Mencilis mağarası ile başladığınız gezi rotanıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz..
Tokatlı Kanyonu üzerinde, 80 m yükseklikte ve yaklaşık 11 m genişliğinde inşa edilen Cam Teras, ayağınızın altındaki kanyona yukarıdan şahane bir bakış atmanızı sağlıyor.. Dilerseniz aşağıya, kanyona inip, harika bir doğa yürüyüşü de yapabiliyorsunuz..

Tokatlı Kanyonu

Yeşil Çizme’den 6,5 km uzaklıkta olan Tokatlı Kanyonuna, araba ile 16 dakikada ulaşmak mümkün. Bir ucu Eski Çarşının Gümüş mahallesinden başlayan ve diğer ucu Tokatlı Köyüne uzanan, ortalama 8,5 km yürüyüş rotası bulunan, içerisinden buz gibi suyu olan bir nehir akan, şahane bir kanyon.. Yaklaşık 2-2,5 saatlik dingin, derenin su sesiyle huzur dolan bir doğa yürüyüşü sunuyor Tokatlı Kanyonu.. Yürüyüş sırasında, keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz cafe de mevcut.. Ayrıca yürüyüş rotası, yer yer tahta köprülerle, merdivenlerle, hatta ahşap yollarla desteklenmiş ve ziyaretçiler için güzel ve rahat bir yürüyüş rotası haline gelmiş..

Ufak bir not: Kanyona, çarşı tarafından girdiğinizde, giriş ücreti ödemiyorsunuz..

Yörük Köyü

Yörük Köyü  otelimizden 20 km uzaklıkta olup, yaklaşık 30 dk’da araba ile ulaşmak mümkün..
Yörük Köyü, Osmanlı ev mimarisinin çok iyi korunmuş olduğu yaşayan bir köy.. Aynı Safranbolu gibi Yörük Köyü de Unesco dünya mirası listesine girmiş ve koruma altında bulunmakta.. Arnavut kaldırımı döşeli tarihi sokaklarında yürürken, tam anlamıyla bir Osmanlı köyünde olduğunuzu hissediyorsunuz. Sipahioğlu Konağını gezerken, tarihi bir evde yaşananları, köyün çamaşırhanesinde ise, yüzyıllar boyunca konuşulanları hayal edebilirsiniz.. Köyün girişinde, Yörük Sofrasının şahane gözlemelerinin tadına bakmadan ve köylülerin sattığı yerel ürünlere şans tanımadan köyden ayrılmamanızı tavsiye ederiz..


Yenice Ormanları ( Şeker Kanyonu )

1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı  ( WWF ) tarafından “ Acil korunması gereken yer “ olarak ilan edilmiştir.. Anıtsal değerdeki ağaçlarıyla, korunması gereken değerli faunasıyla, dereleri, gölleri ile muazzam bir doğa şöleni sunuyor.. Kent Ormanından Şeker Kanyonuna yaklaşık 4 km’lik bir rotayı ortalama 1 saatte yürüyebilir, kanyondan devam edip, İncebacak köyünde gününüze alabalık molası verebilir ve bir şimşir ustasından , kaşık yapmanın ustalıklarını öğrenebilirsiniz..

Ayrıca bölgenin anıt ağaçlarının bulunduğu Arboretum alanını görmeden ziyareti tamamlamamak gerek.. Yaklaşık 5-6 m. bedenleri ile boyları 25 metreyi bulan Ihlamur, fındık, meşe gibi ağaçlar sizi hayrete düşürecek.. Eğriova göletine de yapılacak bir ziyaretle burada 1 gününüzü doğayla dopdolu olarak geçirebilirsiniz.. Yenice Ormanlarındaki Geyik, Karaca, Tilki, Ayı, Vaşak gibi hayvan populsyonu nedeniyle belli bölgelerde kamp yapılması tavsiye edilmemektedir.. Yeşil Çizme Doğa Evi’den 44 km uzaklıkta olup, 50 dk’lık araba sürüşü ile ulaşmak mümkün..
Amasra

Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu mu Ola?

Denize doğru uzanmış bir Karadenizli burnunu andıran, burnun iki tarafındaki son derece korunaklı limanıyla, kıyı şeridiyle, yürüme yollarıyla, kalesiyle, tadına doyum olmaz balıkçılarıyla gerçekten gitmeye de görmeye de değer bir kasabadır Amasra.. Safranbolu’dan 1,5 saatlik bir araba yolculuğuyla yemyeşil ağaçların kapladığı yollardan geçerek gitmek de ayrı bir keyif.. Bu muhteşem güzellikteki adeta ağaçtan oluşmuş bir tüneli andıran yolda, harika Instagram fotoğrafları çeken araçlara dikkat etmekte fayda var..
 Vardığınızda Fatih Sultan Mehmet’in neden Akşemsettin’e, “ dünyanın gözü bu mu ola “ diye sorduğunu anlıyorsunuz..