Offcanvas Section

You can publish whatever you want in the Offcanvas Section. It can be any module or particle.

By default, the available module positions are offcanvas-a and offcanvas-b but you can add as many module positions as you want from the Layout Manager.

You can also add the hidden-phone module class suffix to your modules so they do not appear in the Offcanvas Section when the site is loaded on a mobile device.

ENGLISH             0 (538) 442 52 11             SAFRANBOLU
  BLOG         
Bizden Yazılar

Mencilis (Bulak) Mağarası

Safranbolu ilçe merkezinden Mencilis Mağarasına yaklaşık 15 dakikalık oldukça keyifli bir  araba sürüşü ile ulaşılabilmektedir.. Yol, son derece sorunsuz olup, binek arabayla rahatlıkla varılabilmekte.. Mağara oldukça sarp ve yüksek bir kaya oluşumunun üzerinde yer aldığı için, ancak 157 basamaklı bir merdivenin son noktasından mağaraya giriş yapabilmek mümkün..Tabii muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde..

Türkiye'nin 4. büyük mağarası olan Mencilis Mağarası'nın diğer adı, bağlı olduğu köyün de adı olan Bulak Mağarasıdır.. Bulak kelimesi sulak anlamına gelmekle birlikte zaten Bulak Mağarası da yeraltı sularıyla ve yeraltı şelalesiyle dünyanın en sulak mağaralarından biri olarak kabul edilmekte.. Uzunluğu içeride toplamda 6042 metre olmakla birlikte, 400 metresi ziyarete açıktır..

Doğal karstik bir mağara olan Mencilis Mağarasının gelişimi halen devam etmekle birlikte, oluşumunun yaklaşık 20 milyon yıldır devam ediyor olması, içerisindeki sarkıt ve dikitler, milyonlarca yılda oluşmuş sütunlar, inanılmaz derecede etkileyicidir.. 1 santimetrelik sarkıtın oluşumunun yaklaşık 300 yılda meydana geldiği düşünüldüğünde, mağara içerisinde konulan kurallara uyulması çok büyük bir önem arzetmekte..

Mağara ziyareti esnasında doğal güzelliklerinin yanısıra, içerisinde bulunan kalıntılardan, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere farklı medeniyetlerce de kullanılmış olduğunu bilmek, geziye ayrı bir anlam katmakta.. Yaz kış ziyarete açık olan Mencilis (Bulak) mağarası, Safranbolu'ya gidildiğinde, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır..