Offcanvas Section

You can publish whatever you want in the Offcanvas Section. It can be any module or particle.

By default, the available module positions are offcanvas-a and offcanvas-b but you can add as many module positions as you want from the Layout Manager.

You can also add the hidden-phone module class suffix to your modules so they do not appear in the Offcanvas Section when the site is loaded on a mobile device.

ENGLISH             0 (538) 442 52 11             SAFRANBOLU
  BLOG         
Bizden Yazılar

Safranbolu Evleri

Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan, bugüne kadar öz dokusunu yitirmemiş, taş ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini sunan ve aynı zamanda Unesco'nun Dünya Miras Listesinde yer alan ve bu bağlamda koruma altında olan, çok keyifli bir ilçemizdir..

Özellikle Safranbolu evleri, eski kent merkezinde, Arnavut kaldırımı döşeli daracık sokaklarda, giden turistleri gerçek bir zaman yolculuğuna çıkartıyor.. Safranbolu evlerinin zemin katları, taş duvarlarla örülüdür ve ikinci kata kadar uzanan bu taş duvarlar, ikinci kattan itibaren sıcacık ahşapla kucaklaşır.. Sağlamlığının yanısıra, estetik olarak da evlere değer katar.. "Hayat" adı verilen bu zemin kat, kazan kaynatılan  ocağın, tahıl ambarının, hatta kimi evlerde ufak ahırın da bulunmasıyla ismini fazlasıyla hak eden bir bölümdür.. Hayat kısmının zemini kimi zaman toprak olmakla birlikte, taşla da döşenmiş büyük konaklar vardır.. Ayakkabılar Safranbolu evlerinde, bu kısımda çıkartılır ve asıl yaşam alanı olan üst katlara hayat bölümünden başlayan merdivenlerle çıkılır..

Evler genellikle zemini birinci kat sayarsak, iki veya üç katlıdır..
 
İkinci ve üçüncü katlar, gelenek ve göreneklerle bezenmiş mimari özelliklerin yanısıra, göz dolduran ahşap işçiliği ile de kendini gösterir.. Özellikle de tavanlarda.. 
Bu katlar evlerin gerçek yaşam alanlarıdır.. İkinci katlarda genellikle mutfak salon - oturma odaları bulunmakla birlikte, üçüncü kat yatak odalarını barındırır..
Safranbolu evlerinin odalarında, bugün en çok ilgiyi çeken özellik, "yüklük" adı verilen banyolardır.. "Yüklük", duvarda gömme dolap gibi duran ama açtığınızda içi banyo olan  kapaklardır.. Aynı banyo gibi mutfaktaki yemek yapma ve bulaşık yıkama alanları da dolapların içerisindedir..

Küçük ama sık bölmeli pencereleri, odalarının duvarlarındaki ocakları, ocakların etrafını süsleyen oymaları ile sergenleri (tavana yakın konumlandırılan ve odayı dört köşe dolanan raflar) ve çepeçevre sedirleriyle günümüzün modern dünyasında sizi tarihin tam da içine götürecek güzelliktedir  Safranbolu evleri..
Osmanlı İmparatorluğunun en iyi korunmuş sivil mimari örnekleridir..